Categories Brak kategorii

Elektryk – Od kiedy istnieje taki zawód?

Z elektryką nie mamy do czynienia od zawsze. Można powiedzieć, że przełomowy był rok 1800. Jednak więcej o tym powiemy w artykule. Gównie jednak, skupimy się na tym, od kiedy istnieje zawód elektryk Września.  Przecież nie od zawsze był prąd.

Elektryczność – Od kiedy z nami?

Trudno wskazać jedną, konkretną datę tego, od kiedy „powstała” elektryczność. Przełomowym momentem był na pewno rok 1800 kiedy to  włoski fizyk Alessandro Volta zaprezentował światu pierwszą baterię i udowodnił, że prąd elektryczny może być bardzo użytecznym narzędziem. Dlaczego to było tak istotne wydarzenie? Ponieważ zapoczątkowało okres intensywnych badań i rozwoju. Naukowcy zrozumieli zasady rządzące elektrycznością i nauczyli się je wykorzystywać w konstrukcji nowych urządzeń. W tamtym czasie powstały pierwsze silniki elektryczne, mechaniczne generatory prądu, żarówki, telegraf, telefon, radio i inne urządzenia elektryczne. To doprowadziło do największej w dziejach ludzkości rewolucji naukowo-techniczna (XX wiek).

elektryk Gniezno

Elektryk Września – Od jak dawna istnieje ten zawód

Prawdopodobnie pierwszym elektrykiem, a raczej elektrotechnikiem był William Gilbert. Wynalazł on versorium, czyli przyrząd, który wykrywa obecność naładowanych statycznie ciał. Był też pierwszą osobą, która określiła różnicę pomiędzy magnetyzmem i elektrycznością statyczną i stał się sławny poprzez wprowadzenie pojęcia elektryczności. Dziś elektryk Września to zawód niezbędny, który wykonuje wiele osób, głównie mężczyzn.

Czym dzisiaj się zajmuje?

Elektrykiem można zostać w bardzo prosty sposób. Taki fach można uzyskać po szkole zawodowej, technikum profilowanym, szkole policealnej, kwalifikacyjnym kursie zawodowym lub studiach wyższych. Wskazane jest otrzymanie odpowiednich uprawnień SEP lub SIMP upoważniających do pracy przy urządzeniach elektrycznych pod napięciem. Z kwalifikowanych szkoleń zawodowych mogą korzystać również osoby dorosłe. Czym zajmuje się typowy elektryk Gniezno?

  • projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych,
  • montażem instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną;
  • instalowaniem i uruchamianiem maszyn i urządzeń elektrycznych, wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
  • wykonywaniem przeglądów technicznych, konserwacją oraz naprawą linii napowietrznych i kablowych;
  • przeprowadzaniem konserwacji oraz napraw układów automatyki;
  • wykonywaniem pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywaniem oceny ich stanu technicznego.