Categories Brak kategorii

Portal internetowy czy strona www? 

Wielu użytkowników nie dostrzega różnicy między portalem informacyjnym a stroną internetową. Nic dziwnego! Dla przeciętnego surfera różnice nie mają wielkiego znaczenia. Dla przykładu, interesujące go newsy czy artykułu branżowe odnajdzie na stronie internetowej twórcy lub firmy. Jeśli jednak trafi na dobry portal informacyjny, otrzyma wszystkie pożądane teksty w jednym miejscu, wzbogacone o widgety czy ciekawe narzędzia. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku zakładającego stronę lub portal. Dlaczego? Warto zagłębić się w ten temat i przeanalizować, która opcja będzie korzystniejsza dla autora.

Portal a strona – podstawowe różnice

Portal internetowy jest złożoną całością, która użytkownikowi jawi się jako spójna strona, jednak w rzeczywistości jest skupiskiem rozmaitych struktur. Strona internetowa to stosunkowo prosty mechanizm, który nie wymaga specjalnego zarządzania treściami – w przeciwieństwie do portali. Portale internetowe łączą wiele narzędzi, nad którymi czuwają administratorzy, co za tym idzie, sam proces stworzenia portalu jest złożony i czasochłonny oraz wymaga ingerencji specjalistów. Portal – poprzez zastosowane technologie – jest uznawany za bezpieczniejszy, ponieważ zwykle wyposażony jest w szereg zabezpieczeń. 

Jedną z różnic, która jest najbardziej zauważalna dla użytkownika, jest zakres tematyczny strony i portalu. Zwykle portale poruszają szeroki zakres, adresowane są do dużych grup odbiorców. Strony za to najczęściej wiążą się z jednym tematem. 

Naprawa komputerów Gorzów

Dla kogo portal, dla kogo strona?

Jeśli myślisz o założeniu w Internecie bazy informacji z różnych branż, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie założenie portalu internetowego. Należy jednak pamiętać, że dobry portal informacyjny to praca wielu osób, w tym redaktorów, którzy zaciekawią odbiorcę do zaglądania na portal i będą dostarczali artykuły związane z tematyką portalu regularnie i na wysokim poziomie. W przeciwnym razie nie zainteresujesz potencjalnych czytelników, którzy od portalu wymagają rzetelności oraz szybkiego tempa dostarczania newsów. Jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie stworzyć dobrego portalu internetowego, możesz na początku ograniczyć się do strony, która z czasem przemianuje się w portal. Jeśli jesteś pewien, że planowane przez Ciebie działania koncentrować się będą przy wąskiej dziedzinie (np. obszar działania twojej firmy) lub nie zamierzasz angażować w powstawanie strony wielu osób, z pewnością optymalnym rozwiązaniem będzie strona, której prowadzenie z pewnością da ci satysfakcję. 

Wybierając portal pamiętaj, by uczynić z niego jak najciekawszy portal informacyjny, do którego czytelnik chętnie będzie wracał.